Bayilik Teklifi ve Genel Şartlar

BAYİLİK TEKLİFİ VE GENEL ŞARTLAR

 

Sn. Bayi Adayımız

Oto Ekspertiz sektöründe 6 yıldır tarafsızlık ve güvenle şu anda yaklaşık 50.000 adet araca garantili olarak ekspertiz hizmeti vermiş bulunmaktayız.

Yeni çıkacak olan oto ekspertiz yasası ile, araç satışlarını noterler ekspertiz raporu olmadan yapamayacaklar ve verilen ekspertiz raporuna garanti verilecektir.

Bu durumda yasa ve standartlar belirlendiğinde bizlerin yetkili Oto Ekspertiz Servisi olabilmemiz için, TUV ve TSE nin isteyeceği belgeleri almamız gerekecektir. Bu belgeler için ve müşteriler açısından kurumsal bir yapı içerisinde olmamız işlerimizi kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda filolar, büyük kurumsal firmalar, resmi kurumlar 2. El araç alım satımlarında bayilik çatısı altında bulunan kurumsal firmalarla anlaşma yaparak çalışacaklardır.

Yukarıda belirttiğimiz avantajlardan faydalanmak için sizlerle birlikte aynı çatı altında hareket etmek istiyoruz ve bayimiz olmak isteyen şirkete ücretsiz önerilerimiz;

  • 1-Ücretsiz isim hakkı
  • 2-Ücretsiz online ekspertiz programı (çoklu kullanıcı, geçmiş rapor kaydı, renkli baskı, tablet-cep telefonu-bilgisayar ile kullanım)
  • 3-Ücretsiz logo reklam tabela görsel çalışmaları
  • 4-Ücretsiz internet sitesi
  • 5-Ücretsiz, TSE hizmet belgesi için danışmanlık.
  • 6-Ücretsiz elemanlara verilecek eğitim ve danışmanlık.

Bu çatı altında bizimle birlikte olmak ve birlikte büyümek istiyorsanız, bayilik formunu doldurun ve gönderin sizinle en yakın zamanda irtibata geçelim.


TÜRKİYE’DE BAYİLİK SİSTEMİNİN GELİŞMESİ

Türkiye’de franchise sisteminin yaygınlaşması, hem yurt dışından gelen, hem de ülke içinde oluşturulan franchise sistemlerinin artmasına bağlıdır. Ancak, gerek yurt dışından bir firmanın ana lisansörlüğü, gerekse yurt içinde yerli veya yabancı bir firmanın franchise bayiliği alınırken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunların en başta geleni sistemin ülke şartlarına ne kadar uygun olacağıdır. Bazı konular Türkiye için henüz erken olabilir, bazı konular da göründüğü kadar etkili olmayabilir. Büyük yükümlülüklere girmeden önce pazar test edilmeli, daha büyük ölçekteki girişim ondan sonra yapılmalıdır.
Franchise mağaza ve kuruluşları satış, kârlılık ve genel performans açısından franchise olmayan kuruluşlara oranla çok daha başarılıdırlar. Bunun nedeni, üzerinde çok çalışılmış, denenmiş ve uygulamaya hazır hale getirilmiş etkili sistemlerin kullanılmasıdır.
Türkiye’de franchise sistemi özellikle güçlü yabancı franchise firmalarının bayiliklerinde çok standart olarak uygulanmaktadır. Yerli franchise sistemleri de bu başarılı örnekleri görerek kendilerini geliştirmekte, kazandıkları tecrübe oranında da daha standart duruma gelmektedirler.
Franchise sisteminin ekonomiye katkısı büyüktür. Öncelikle küçük ve orta ölçekli girişimcileri ekonomik sisteme sokmakta, onlara kurdukları işi kazasız belasız yürütme imkânı sağlamakta, istihdam sorununa da çok büyük katkılar getirmekte ve ekonomik hayata büyük canlılık katmaktadır. Tüketiciye sağlanan ürün ve hizmetlerde de kalite ve randıman yüksek düzeylere taşınmaktadır.

FRANCHISING NEDİR? 

Franchising sistemi, bir imtiyaz verme sistemidir. Bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip olan tarafın belli şartlar ve sınırlamalar dahilinde biri veya bir firmaya bu hakları vermesiyle doğan iş ilişkilerinin bütünüdür. Bu anlaşmayla imtiyaz hakkını veren taraf işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve desteği (know-how) ticari işleri yürütmesi için diğer tarafa verir. Franchising birbirinden bağımsız iki taraf arasında meydana getirilen sözleşmesel bir ilişki olarak tanımlanır.

FRANCHISING SİSTEMİNİN FRANCHISEE AÇISINDAN YARARLARI
1- Daha önce denenmiş, başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka ile birlikte, işletme sistemine ait teknikleri ve prosedürleri kullanması mümkün olur.
2- Marka ile birlikte ulusal veya uluslararası standarda ve kaliteye sahip olur.
3- Tanınmış markalara sürekli müşteri ve iş yapma imkanı sağlanır.
4- Franchise veren işletme franchisee’ye eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlar.
5- Kaliteli personel bulma, işe alma ve yerleştirme konularında franchisor’un tekniklerinden yararlanabilir.
6- Mali, ticari, ve personel konularında sağlanan destekle, teknik işlevlere ağırlık verilip başarı şansı arttırılabilir.
7- Franchisor ile ortak hareket edilerek küçük işletmelerin karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunları minimize edilir.
8- Franchisor’un mali ve hukuk danışmanlarından yararlanabilir.
9- Franchisor’un sürekli olarak yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmalarından yararlanabilir.
10- İşletmenin kuruluş aşamasında ve kuruluş yerinin seçiminde bilimsel tekniklerin kullanılması mümkün olur.
11- Kuruluş aşamasında leasing gibi kaynaklardan finansal destek sağlanması mümkün olur.
12- Reklam ve tanıtım giderlerinden tasarruf sağlayabilir.
13- Franchising sistemi, girişimcinin yanlızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri azaltır.
14- Franchisor’a yapılan ödemeler, başlangıçta, yeni bir iş için yapılacak hata bedellerinin toplamından az olur.
15- İşletmeler için standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonları mümkün olur.

İYİ BİR FRANCHISOR HANGİ ÖZELLİKLERİ TAŞIMALI?
• Franchisor firma öncelikle mal ve hizmetlerini satmaya çalışmalıdır.
Bazı firmalar öncelikle franchise satmayı tercih ederler. Kısa vadede hızla satılan dükkanlardan gelen para, uzun vadede dükkanların gelirinden alınacak yüzdelerden daha cazip olabilir. Bu durumda franchisee kendini kısa sure sonar yalnız bulabilir.
• Franchisor firma pazarlama kanalı olarak önce franchisee’lerini kullanmalıdır.
• Üretilen mal veya hizmetin hazır pazarı olmalıdır.
• Marka iyi bilinmeli ve tanınmalıdır.
• Franchisor firma yeterli eğitim, sürekli destek ve etkili pazarlama sunabilmelidir.
• Franchisor firmanın franchisee’leri ile ilişkileri iyi olmalıdır.
• Franchisee ve franchisor tarafından işletilen dükkanların satış ve maliyetlerinin detayları açıklıkla verilmelidir.

FRANCHISING BÜYÜMENİN EN UYGUN METODLARINDAN BİRİ
Franchising, franchisor’a büyümek için kullanacağı sermaye, merkeze bağlı bölgesel yönetim ve pazarda daha hızlı yayılabilme konusunda çeşitli fırsatlar ve çözümler sunar.
1. Büyüme Sermayesi:
Franchisee franchisor olan firmanın büyümesini (yaygınlaşmasını) sağlayacak sermayenin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Büyüme sermayesi diye adlandırdığımız bu sermaye; yeni bir yer açma, çalışma sermayesi, mobilya- techizat için gereken sermaye, çeşitli işletme kredilerini kapsamaktadır.
2. Merkeze Bağlı Bölgesel Yönetim:
Franchising, franchisor’a; farklı bölgelerde firmanın ürün veya hizmetinin sunumunu yapacak işletmelerin profosyonelce idare edilmesini sağlayacak motivasyonu tam ve etkili bölgesel yönetimler sağlar.
3. Pazarda Daha Hızlı Yayılabilme:
Pazarda yayılmak farklı bölgelerde firmaya ait yeni yerler açmayı gerektirir. Franchising sayesinde franchisor’un bu iş için ayırması gereken büyüme sermayesi, bölgesel yönetim ve bu iş için gerekli masraflar franchisee tarafından karşılandığından franchisor pazarda daha hızlı yayılabilme fırsatı bulabilmektedir.

ADAYLARDA ARANAN ÖZELLİKLER
• Türkiye’de konusunda ilk ve sektör yaratacak firma olmaya istekli, vizyon sahibi
• Sektörle ilgili herhangi bir markadan franchisee olmamak
• Otomotiv sektörüne ilgi duyan
• Marka kalitesini ve ismini yüceltecek kurumsal kimlik sahibi
• Yönetim, işletme, organizasyon, satış ve pazarlama konularında temel bilgi ve beceriye sahip
• Hizmet odaklı düşünen ve davranan
• Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı benimseyen
• Sistem ve standartlara uymaya yatkın olan
• Eğitime açık
• Bu işi uzaktan değil de, tüm zamanını ayıracağı bir iş olarak gören
• Yatırım için gerekli finansmanı karşılayabilecek girişimciler

FRANCHISEE’LERE SAĞLANAN DESTEKLER

Türkiye’de sektör yaratacak ve sektöründe kurumsallaşma sürecini tamamlamış olup 2014 yılı itibariyle hizmet veren AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ markasının sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve büyümesini sağlayacak yeni iş ortaklarımıza her konuda destek sağlamaktır.
Franchise paketimiz ile sunacağımız hizmetler:
• Bölge koruması
• Kurumsal kimlik
• Yatırım ve işletme danışmanlığı.
• Tüm işletme ekibinin sözleşme süresince alacağı sektörel eğitimler
• Yer seçimi danışmanlığı,
• Mağazaların yer seçimi konusunda fikir alış verişi
• Planlamadan açılışa kadar Proje ve Dekorasyon danışmanlığı
• İşletme yatırımı ve ekipmanı için anlaşmalı firmalardan düşük ücretle malzeme temini
• Finansal işletme planları
• Portföy desteği
• Büyük projelerde merkez desteği
• Ulusal – bölgesel çapta yoğun tanıtım ve reklam kampanyaları
• Müşteri mutluluğu çerçevesinde kesintisiz hizmet
• Sürekli ürün geliştirme
• Franchise-consulting bölümündeki çalışanlarımız tarafında tüm sistem hakkında sürekli destek

EĞİTİM
AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİkadrosuna dahil olmak ve sistemi başarı ile yürütebilmek için, öncelikle yoğun bir eğitim sürecinden geçmek zorunludur. İşletmenin başarısı tamamı ile bu eğitim programına bağlıdır.
Bu süreç ciddi bir kurs programıdır. Eğitime katılınmaması durumunda, sözleşme fesh edilecektir. Eğitim üç aşamalı olarak sürdürülecektir. Eğitim programı, yoğunluğa göre merkezimizde veya bölgelerde verilecektir.
Eğitime franchisee,teknik servis elemanları katılmak zorundadır.
Eğitim süreci; franchise sistemi, servise gelen araçların ekspertiz işleminde izlenecek yol ve özel ekipman kullanımı gibi konuları ve daha fazlasını kapsamaktadır

DENETİM
Eğitim süreci tamamlandıktan sonra,her ay denetleme yapılır.,her 3 (Üç)ayda bir genel denetleme yapılarak işletmenin karlılık hesabı,çalışanların yeterlilik derecesi test edilir ve genel nokta tesbiti yapılır.
Bu kontrollerin amacı ekspertiz işleminin başarı ile uygulanması, kalite kontrol ve tüm işletmelerde aynı standardın sağlanmasıdır.
Yine belirli zamanlarda, kalite kontrol amaçlı gölge müşteriler tarafımızdan yönlendirilmekte ve standartlara uygunluk kontrol edilmektedir.

FRANCHISE BİLGİSAYAR YAZILIMI
AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ franchise’larımızda; bölgesel, adetsel, grup bazında satışlarının, ciro, kar-zarar, maliyet, stok takibinin ve günlük/aylık/haftalık raporlamanın, teklif hazırlama, sipariş ve faturalamanın otomatik olarak yapılabilmesi için ortak bir bilgisayar yazılım tasarlanması.
Bu program kullanılarak, tüm satış rakamları görülebilmektedir.
Bu da yapılan promosyonlarda ilgili bizi yönlendirmekte ve müşterinin daha çok hangi reklam veya promosyonu tercih ettiğini görebilmemizi sağlamaktadır.

Bu yazılım AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ tarafından ücretsiz olarak verilecektir.

SERVİS NOKTASI STANDARTLARI VE ÖZELLİKLERİ
• Kurumsal kimliğine uygun,
• Otomotiv sektörünün yoğunlukta faaliyet gösterdiği sahip bölgeler,
• Yaya ve araç trafiğinin sektörle ilgili yoğun olduğu noktalarda,
• Minimum 140 m2,6 mt tavan yüksekliği, depo, ofis olarak kullanılabilecek bir dükkan
• Düzayak giriş katı seviyesinde, ve bina altı olmamalıdır.
• Profesyonel bir görünüme sahip olmadır
• Dış mekânda ise yine AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ kurumsal kimliğine uygun ışıklı tabela ve ihtiyaca göre yönlendirme levhaları kullanılması gerekiyor.
AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ kurulum standartları konusunda her türlü danışmanlık hizmeti firmamız tarafından verilecektir
Bölge konumu netleştikten ve açılacak olan AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ noktası için yer tespiti onaylanıp, kira kontratın imzalandıktan sonra AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİinşa, dekorasyon, teknik ve açılış planlama bölümleri devreye girecektir.
Servis noktasının dekorasyonu tek tip olup, konseptin yapısına uygun yerleşim ve dekorasyon projeleri ve uygulaması, anlaşmalı mimari ekipler tarafından hazırlanmaktadır.
Dekorasyon ve inşaat masrafları franchise alan işletmeye aittir.

Franchising sisteminin faydaları nelerdir?
(Ulusal Franchising Derneğinden (UFRAD) alıntıdır)
– Daha önce denenmiş, başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka ile birlikte, işletme sistemine ait teknikleri ve prosedürleri kullanmak mümkün olmaktadır.
– Marka ile birlikte Ulusal veya Uluslararası standarda ve kaliteye sahip olunmaktadır.
– Tanınmış markaların sağladığı sürekli müşteri ve iş yapma imkanı doğmaktadır.
– Franchise veren işletme Franchisee’ye eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlamaktadır.
– Kaliteli personel bulma, işe alma ve yetiştirme konularında franchise veren işletmenin tekniklerinden yararlanılmaktadır.
– Mali, ticari ve personel konularında sağlanan destekle, teknik işlevlere ağırlık verilip başarı şansı arttırılmaktadır.
– Franchisor ile ortak hareket edilerek küçük işletmelerin karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunları minimize edilmektedir.
– Franchise veren işletmenin mali ve hukuk danışmanlarından yararlanılmaktadır.
– Franchisor’ın sürekli olarak yaptığı araştırma ve geliştirme çabalarından yararlanılmaktadır.
– İşletmenin kuruluş aşamasında ve kuruluş yerinin seçiminde bilimsel tekniklerin kullanılması mümkün olmaktadır.
– Kuruluş aşamasında leasing vb. kaynaklardan finansal destek sağlanması mümkün olmaktadır.
– Reklam ve tanıtma giderlerinden tasarruf sağlanmaktadır. Reklam katılım payı gibi ufak bir bütçe ile, ülke çapında işletmenizin tanıtılması sağlanır.

Royalty bedeli nedir, neden ödüyorum?
Royalty bedeli her verilen rapor başına AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ’ne ödenen Franchise bedelidir. Bu bedel yapılan ekspertiz başına 10TL’dir.
Royalty bedeli karşılığında işyerinizi açtıktan sonra AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ ‘nin anlaşma süresince devam edecek olan desteklerinden yararlanacaksınız.

Royalty bedeli bölgeye göre değişiyor mu?
Hayır. Fakat işletme masrafları, bölge, semt ve eleman sayısı ile bağlantılı olarak değişebilir.

Ne kadar kazanırım?
Ne kadar kazanacağınız servis noktanızı ne kadar iyi işleteceğinize bağlıdır. AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ size servis noktanızı en iyi şekilde işletmeniz için gerekli know-how,eğitim, operasyon ve pazarlama desteğini sağlar.Kazancınız tüm ticari işletmelerde olduğu gibi burada da iş yönetiminiz,performansınız ve en önemlisi uygulama ekip sayınız ile bağlantılıdır.

Ekspertiz Makine ve Tüm Cihazların Temini – Kurulumu Nasıl Olacak?
Makine ve tüm cihazlar Ekte verilen listede olduğu gibi AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ tarafından alınacak. Kurulum ve gerekli eğitim AUTO ANALİZ OTO EKSPERTİZ SERVİSLERİ tarafından bayiye ücretsiz verilecektir.

Hemen Ara